Jak powstają seriale?

Jesteście fanami serialów? Odliczacie godziny do kolejnego odcinka Waszej ulubionej projekcji? Wydaje Wam się, że nakręcenie takiej części to kwestia kilkunastu, góra kilkudziesięciu minut?

Tyle zazwyczaj czasu spędzamy przed ekranami odbiorników telewizyjnych, aby zobaczyć jeden odcinek. Nakręcenie go trwa jednak zdecydowanie dłużej. Jakie zadania muszą być wykonane, aby praca nad nim zakończyła się sukcesem?

Jednym z najważniejszych aspektów jest scenariusz. Istotne jest to, aby był on napisany stosunkowo wcześnie. Wszystko po to, aby aktorzy mieli czas nauczyć się swoich dialogów i wczuć w swoje postacie. Oczywiście, scenariusz jest zazwyczaj pisany na kilkadziesiąt odcinków do przodu. Aktorzy zaś spędzają na planie nawet po kilkanaście godzin dziennie, aby nagrać wszystkie niezbędne ceny.

Trzeba podkreślić, że scenarzyści nie lubią pisać zbyt wielu odcinków do przodu, ponieważ czasami może zdarzyć się tak, że jedna z bohaterek np. zaszła w ciążę (w realnym życiu) i wtedy wszystko trzeba zmieniać. Mówi się też, że scenarzyści obserwują reakcje widzów na dane postacie. W końcu to oni są w tym wszystkim najważniejsi i to dla nich tworzy się filmy czy seriale. W związku z tym scenarzyści obserwują takie reakcje i poszerzają wątki bohaterów, które wzbudzają największe emocje.

Kinoman – sprawdź dostępne filmy i seriale online

Napisanie scenariusza to oczywiście tylko kropla w morzu potrzeb. Ważne są też osoby odpowiedzialne za garderobę. W końcu muszą odpowiednio przygotować aktorów do grania konkretnych postaci. Chyba jest oczywiste, że człowiek, który gra na przykład alkoholika musi zostać odpowiednio ucharakteryzowany, aby wyglądał wiarygodnie na ekranie. Dotyczy to każdej postaci, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, żeby aktor po przyjściu ze swojego domu od razu mógł wkroczyć na scenę, żeby recytować swoje dialogi itp. Często przygotowanie osób wykonujących ten zawód do gry to długa oraz bardzo żmudna praca. Trzeba zadbać nie tylko o makijaż, ale także o stosowne stroje i dodatki.

Bardzo ważną rolę spełniają także osoby, które zajmują się ustawianiem sceny. Muszą dołożyć wszelkich starań, aby wszystko wyglądało realistycznie. Ta kwestia także zazwyczaj zajmuje dużo czasu. Osoby, które zajmują się tym zadaniem mają o tyle ułatwioną sprawę, że często w jednej scenografii rozgrywanych jest kilka, a nawet kilkanaście scen z rzędu. Oczywiście, widzowie na ekranach obserwują inną kolejność, ale chyba każdy zdaje sobie sprawę, że trudno byłoby raz po raz zmieniać ustawienia i od nowa aranżować konkretne pomieszczenia.

Dopiero wtedy dochodzi do kręcenia scen. Aktorzy muszą umieć swoje kwestie oraz być odpowiednio przystosowani – pod względem wizualnym – do zagrania swoich postaci. Osoby wykonujące na co dzień ten zawód przyznają, że często to, co widzimy na ekranie przez minutę jest kręcone nawet… kilkadziesiąt razy dłużej! Wszystko dlatego, że reżyserzy dokładają wszelkich starań, aby każde słowo, każdy gest, każda mimika itp. były wykonane profesjonalnie. Łatwo zatem dojść do wniosku, że praca aktorów nie jest taka prosta, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka.

Post Comment