Jakie oświetlenie w niewielkiej łazience?

Oświetlenie w domu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Odpowiednio dobrane światło może wpłynąć na wygląd danego pomieszczenia. Warto zatem zastanowić się, jakie światło umieścić w łazience o małym metrażu. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych porad.

Warto wiedzieć, że dobrze dobrane oświetlenie może wpłynąć na wystrój oraz klimat danego wnętrza. Rzadko niestety zdajemy sobie z tego sprawę. To szczególnie ważne w przypadku niewielkim mieszkań czy pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu natężeniu i ustawieniu światła możemy optycznie powiększyć każdy metraż. Właściwie skierowane światło musi być nie tylko funkcjonalne, ale również dawać odpowiedni klimat, a także stanowić swojego rodzaju dekoracje. Warto wykorzystać każdy sposób, by pomieszczenie wyglądało ciekawie i oryginalnie.

Urządzając małą łazienkę szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj i sposób oświetlenia. Dobór odpowiedniego światła nie tylko ułatwi nam korzystanie z łazienki, ale także optycznie ją powiększy. Właściwy wybór oświetlenia w małym pomieszczeniu jest szczególnie istotny jeśli nie znajduje się tam okno. Niekiedy może to sprawiać nieco trudności, jednak obecnie istnieje sporo nowoczesnych rozwiązań, które mogą to ułatwić.

Sprawdź ofertę plafonów sufitowych. Tutaj znajdziesz więcej informacji – zobacz!

O czym należy pamiętać?

Urządzając łazienkę musimy przede wszystkim pamiętać o oświetleniu ogólnym. Może ono być umieszczone na suficie lub na ścianach – wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia. Oprócz tego w każdej łazience powinno znaleźć się światło dodatkowe w postaci lamp umieszczonych nad umywalką, lustrem itd.

Jeśli w pomieszczeniu brakuje okna powinniśmy zadbać o to, by chociaż jedno ze źródeł oświetlenia posiadało barwę zbliżoną do naturalnego oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w łazience tzw. luksfer w ścianach, które wychodzą na inne, dobrze oświetlone pomieszczenie. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość.

Umieszczają oświetlenie ogólne powinniśmy pamiętać o tym, by nie wisiało ono zbyt nisko oraz by nie było zbyt duże – proporcje powinny być zachowane. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się LED-y lub halogeny umieszczone w suficie. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca, a łazienka wydaje się wyższa.

Boczne oświetlenia powinny znaleźć się przede wszystkim przy lustrze oraz nad umywalką. Istnieje wiele sposobów rozmieszczania światła w tych miejscach. Warto pamiętać, że oświetlenie znajdujące się nad lustrem powinno być umieszczone w taki sposób, by nasza twarz była oświetlona równomiernie. Dobrze jeśli barwa światła będzie jak najbardziej zbliżona do barwy światła naturalnego.

Optyczne powiększenie

Aby nasza łazienka wydawała się nieco większa bardzo ważne jest dostosowanie światła, które się w niej znajduje. Oprócz tego ważne będą kolory oraz struktura ścian, a także całe wyposażenie. Pamiętajmy o tym, że lustra w połączeniu z odpowiednim oświetleniem będą zdecydowanie powiększały niewielką przestrzeń. Poza tym w małych pomieszczeniach doskonale sprawdza się oświetlenie punktowe, za pomocą którego można rozświetlić wnęki ścienne, półki oraz inne zakamarki łazienki.

Post Comment