Zaawansowane technologiczne nowinki – czy w gruncie rzeczy ich potrzebujemy?

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Każdego dnia jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o innowacyjnych produktach – użytecznych lub nie – innowacyjnych trendach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, oryginalnych gadżetach elektronicznych. Mamy prawo przebierać oraz kupować, co tylko pragniemy, wciąż nowsze i lepsze, jednakowoż czy aby na pewno wymagane? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny przyniósł wielkie zmiany.

Naturalnie wiele z nich to zmiany na lepsze, bez postępu i wynalazków nie wolno by było choćby leczyć pewnych chorób bądź kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to właśnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze oraz mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednakowoż większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy gruntownie bezużyteczne, bowiem jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak niezmiernie od tego, który zszedł z linii wytwórczej dzisiaj.

Czemu w związku z tym producenci mówią coś innego? To proste – by więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, aby zaspokoić potrzeby ludzi, dziś za pomocą reklamy wzbudza się w ludziach potrzeby, których wcześniej nie odczuwali, aby zagwarantować sobie rynek zbytu na wciąż innowacyjne produkty, jakich bez reklamy na pewno nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem odpowiedniego, co oznacza, że jeśli coś jest odpowiednie, to nie należy próbować tego poprawiać, bo można to tylko popsuć. Jakkolwiek czy na pewno? Jeśli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A jednakże przedstawiciele nauki i profesjonaliści z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to oryginalnych wynalazków. Czy są one nieprzydatne? Naturalnie, że są niezbędne. To właśnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy nowoczesnej kinematografii – dziś nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w domu.

Post Comment